ВІЛ-інфекція: короткий огляд

 • ЩО ТАКЕ ВІЛ/СНІД?

  Що таке ВІЛ?

  Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) є ретровірусом, який інфікує клітини імунної системи, руйнуючи або порушуючи їхні функції. На ранніх стадіях інфекція протікає безсимптомно. Однак, по мірі її розвитку, імунна система слабшає і людина стає більш уразливою до інфекцій. Інфікування вірусом призводить до прогресуючої деградації імунної системи і, в результаті, до “імунодефіциту“. Імунна система вважається дефектною тоді, коли вона більше не може виконувати свою роль в боротьбі з інфекціями і хворобами. Інфекції, пов‘язані з важким імунодефіцитом, відомі як “опортуністичні інфекції“, оскільки вони “користуються можливостями” ослабленої імунної системи.

  Що таке СНІД?

  Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) – це термін, який використовується до найостанніших стадій ВІЛ-інфекції. На стадії СНІДу характерна наявність будь-якої із більше ніж 20 опортуністичних інфекцій або пов’язаних з ВІЛ видів раку.

 • ЯК ВIН РОЗВИВАЄТЬСЯ ТА ПЕРЕДАЄТЬСЯ?

  Як швидко у ВІЛ-інфікованої людини розвивається СНІД?

  Даний проміжок часу у різних людей варіюється в широких межах. За відсутності лікування у більшості ВІЛ-інфікованих людей ознаки хвороби, пов‘язаної з ВІЛ, з’являються протягом 5-10 років, а, можливо, і раніше. Після набуття ВІЛ-інфекції до діагностування СНІДу зазвичай проходить 10-15 років, а іноді більше. Антиретровірусна терапія (АРТ) може сповільнити розвиток хвороби шляхом запобігання реплікації вірусу і, відповідно, зменшення кількості вірусів (відомого як «вірусне навантаження») у крові інфікованої людини.

  Як передається ВІЛ?

  При сексуальних контактах без презервативу; через спільне або повторне використання голок, шприців або інших гострих інструментів, при вживанні наркотиків, медичних маніпуляціях, пірсингу і нанесенню татуювань. Від ВІЛ-позитивної матері дитині під час вагітності, пологів або годування грудьми. ВІЛ не передається через повітря, поцілунки, їжу, укуси комах, спільні рушники та кухонне начиння, спільне використання ванни, басейну, туалету, душу.

 • БЕЗПЕКА ПIД ЧАС СТАТЕВИХ КОНТАКТIВ

  Як я можу скоротити ризик передачі ВІЛ під час статевих контактів?

  • під час кожного сексуального контакту правильно використовувати чоловічі або жіночі презервативи;
  • приймати антиретровірусні препарати;
  • приймати антиретровірусні препарати для доконтактної профілактики ВІЛ (ДКП);
  • займатися тільки непроникаючим сексом.

  Наскільки ефективні презервативи в профілактиці ВІЛ?

  При правильному використанні під час кожного сексуального контакту презервативи є надійним способом профілактики ВІЛ-інфекції у жінок і чоловіків.

  Що таке жіночий презерватив?

  Жіночий презерватив є єдиним контрацептивним бар‘єрним методом, що контролюється жінкою, доступним в даний час на ринку. Жіночий презерватив являє собою міцний, м’який, прозорий ковпачок з поліуретану, що вставляється в піхву перед сексуальним контактом. При його правильному використанні під час кожного сексуального контакту він повністю облягає піхву і забезпечує захист як від вагітності, так і від інфекцій, які передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ.

 • ЯКІ ПЕРЕВАГИ ТЕСТУ НА ВІЛ?

  Знання свого ВІЛ-статусу дає дві важливі переваги:

  • Дізнавшись про те, що ви ВІЛ-позитивні, ви можете вжити необхідних заходів для того, щоб отримати доступ до лікування до того, як з’являться симптоми, і, тим самим, потенційно продовжити своє життя і запобігти розвитку ускладнень протягом багатьох років.
  • Дізнавшись про те, що ви інфіковані, ви можете вжити запобіжних заходів, щоб не допустити передачі ВІЛ іншим людям.
 • ЧИ ВИЛІКОВНИЙ ВІЛ?

  Чи можливе вилікування від ВІЛ?

  Ні, вилікування від ВІЛ не існує. Але при належному і безперервному дотриманні розпорядку прийому антиретровірусної терапії прогресування ВІЛ в організмі можна уповільнити майже до повної зупинки. Все більше і більше людей з ВІЛ, навіть в країнах з низьким рівнем доходу, можуть зберігати гарне самопочуття і продуктивність протягом тривалого часу. ВОЗ рекомендує лікування для всіх людей, інфікованих ВІЛ.

  Які інші види допомоги необхідні людям з ВІЛ?

  Крім антиретровірусної терапії, людям з ВІЛ часто необхідно консультування і психологічна підтримка. Доступ ВІЛ-інфікованих людей до належного харчування та основних гігієнічних засобів може також сприяти підтримці високої якості життя.